Enerji̇ Naki̇l Hatları Kuş Kontrol Si̇stemleri̇
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Enerji Nakil Hatları Kuş Kontrol Sistemleri
Enerji Nakil Hatları Kuş Kontrol Sistemleri

Elektrik Direkleri ve Enerji Nakil Hatları Kuş Kontrol Sistemleri Kullanımı


Ülkemiz konumu nedeni ile kuşların göç yolları üzerinde yer almakta olup önemli bir değere sahiptir. Her yıl ülkemizden 5 milyarı aşkın kuş göç etmektedir. Tabi bu kuşlar göç yollarında çeşitli problemler ile karşılaşmaktadırlar. Ülkemizin önemli enerji kaynaklarından olan Elektrik Dağıtım Sistemleri üzerlerine yuvalama ve tüneme yaparak elektrik akımına kapılmaktadırlar. Bu sevimli canlılarımız için önemli bir tehdit oluşturmakla kalmayıp hem canlarından olmaları, hemde birçok enerji maddi kaynaklarımıza zarar vermektedir. Enerji nakil hatlarında kuşkonmaz bariyer kullanımını mutlaka öneriyoruz. Bu ürünümüz sayesinde her yıl göç eden kuş popülasyonunda inanılmaz bir artık ve onların sağlıklarını koruyarak hem kuşların sağlığını kontrol etmiş hem de ülkemizin en önemli kaynaklarının zarar görmesini, elektrik kesintilerini ve milyarlarca TL maddi hasarı önlemiş oluyoruz.


Ülkemiz Üzerinden Göç Eden Kuşların Her Yıl Verdiği Zararlar Nelerdir ?


Göç eden kuşlar fırsatçıdır ve elektrik direklerini çeşitli amaçlar için kullanabilirler, doğal yaşam alanlarının azalması ile yaşam alanlarımıza girip hem zarar gören hem de doğal habitatlarına uygun olmayan yaşam koşulları altında kalan bu canlılar hem avlanma hem de yuvalanma amaçlı enerji nakil hatlarını kullanmaktadır. Bununla birlikte elektrik çarpılmaları kuşlar için tehdit oluşturmaktadır. Elektrik akımına kapılan kuşlar trafolara büyük zararlar verip elektrik kesintilerine sebep olmaktadır.
Elektrik kesintileri ve kuşlar dolayısı ile enerji kesilmeleri 19. Yüzyılın sonlarına kadar uzanmaktadır. Bununla birlikte her yıl milyonlarca TL zarar vermektedir. Bu duruma plastik kuşkonmaz bariyer olarak adlandırılan etkili kuş caydırıcı ürün kullanımı sonrasında kuşlara tehdit olan yüksek gerilim ve orta gerilim hatlarında kuş çarpılmaları ile oluşan elektrik kesilmelerini ve trafa bakım onarım maliyetlerini minimuma indirmiştir.


“ Önceliğimiz Herdaim Canlıların Sağlığı ve Ülke Ekonomisine ve Enerji Dağıtım Şirketlerine Katkı Sağlayarak Elektrik Kesintilerini, Trafo Bakım ve Onarım Maliyetlerini Minimuma İndirgemektir. “


Enerji Nakil Hatlarında Kuş Çarpılmaları ve Elektrik Kesintileri Nasıl Oluşuyor ?


Elektrik kesintileri, en basit anlamı ile kuşların bir elektrik hattının iki enerji yüklü parçasına dokunması ile oluşmaktadır. Özellikle kanat açmaları anında yaşanan bu durum kuşları büyük bir risk ile karşı karşıya bırakmaktadır. Orta gerilim hatlarında 34.5 Kilovolt enerji bulunmaktadır. Özellikle ; Martı, Karga, Leylek, Kartal, Şahin gibi büyük kuşlar için kesin ölümle sonuçlanmaktadır. Ülkemizin birçok elektrik dağıtım şirketlerinde bu ürün kullanılmaya başlanmıştır. Uzun yıllardır uygulanan bu ürün birçok elektrik kesintisine mani olmuş ve sayısız canlının yaşamına devam etmesine olanak sağlamıştır.


Elektrik Direklerinde Plastik Kuşkonmaz Bariyer Uygulanması Nasıl Yapılır ?


Ülkemizde Hawaii Hat olarak bilinen enerji nakil hatlarında plastik kuşkonmaz bariyer uygulanması devam etmektedir. Uygulanan bölgelerde sayısız canlının yaşamına devam etmesine olanak sağlamış bir firma olarak enerji kesintilerini minimuma indirgemede büyük rol oynuyoruz. Elektrik direklerinin genellikle kuşların yuvalandığı geniş tabakaların üzerine plastik kuşkonmaz bariyer ürünü uygulandığında bu kuşlar için caydırıcı özellik olarak görülmektedir. Enerji yüklü teller arasında kuşların kanatlarını açıp çarpılma riski bulunan tüm alanlarda kullanımını önermekteyiz. Yalıtılmamış tüm parçalarda kullanımı büyük önem arz etmektedir.

Enerji Nakil Hatlarında Kuş Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır ?


Öncelikle ürün teknik şartnamelere uygun olup elektrik iletkenliği bulunmamalıdır. UV koruması mutlaka olmalı ve uzun yıllar boyunca güneş ve diğer yıpratıcı etkilere dayanım sağlaması gerekmektedir. Teknik özelliklerin yanı sıra, garantili ürün ve %100 polikarbonat kullanılan ürünleri tercih etmelerini önermekteyiz. Piyasa da oldukça ürün seçeneği mevcut fakat bu şartları sağlayan tek firma olarak sektörün öncü lideri konumundayız. Kısaca enerji nakil hatlarında kuş kontrol sistemlerinin kullanımı hakkında bilgi vermek gerekirse ; Hali hazırda mevcut olan hatların yer altından geçirilmesi, yerlerinin göç yolları üzerinden kaldırılması, hattın yeniden yalıtıma uygun olarak yapılandırılması, plastik kuşkonmaz bariyer ile önlem alınması, görüş mesafelerinin arttırılması, kuşlar için caydırıcı ürünler kullanılması bu sorunlara önlem amaçlı tercih edilebilir.

“ Çevre dostu ve kuşları doğal yaşam alanlarına döndürmekte büyük role sahip plastik kuşkonmaz bariyer ürününü tercih ederek sizlerde canlılara zarar vermeden ekosisteme katkı sağlayabilirsiniz. “

İhtiyacınıza Uygun Kuş Kontrolleri İçin Uzman Yardımı

Hangi ürünün sizin durumunuza en uygun olacağından emin değilseniz, Beyazgül Group kuş kontrolü alanında 8 yılı aşkın bir deneyime sahiptir. Ürün seçimi, kurulumu ve temizliğinde size yardımcı olabiliriz. Katalog, fiyatlandırma veya ürün örnekleri için bizi 0 (553) 859-59-59 numaralı telefondan arayın ya da plastikkuskonmaz @ gmail.com adresinden bize e-posta gönderin. 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın