Güneş Panelleri̇nden Kuşları Uzaklaştırmak İçi̇n Yapılması Gerekenler
Buradasınız: Anasayfa / Blog
28 Mart 2022, Pazartesi
Güneş Panellerinden Kuşları Uzaklaştırmak İçin Yapılması Gerekenler
Güneş panelleri hala bir yatırım olarak gözükse de , ev ve işyeri sahiplerinin yüzünü güldürüyor. Ancak güneş panelleri kurulurken birkaç detay gözden kaçırılmaktadır. Güneş paneli kurulumunda kuşların istilası ve göç eden canlılar olduğu unutuluyor.
Güneş Panellerinden Kuşları Uzaklaştırmak İçin Yapılması Gerekenler

Güneş Panellerinden Kuşları Uzaklaştırmak İçin Yapılması Gerekenler

2014’ten beri, evlerinize, firmalarınıza, tarımsal alanlarınıza güneş panelleri kurmak avantajlı hale geldi. Güneş panelleri hala bir yatırım olarak gözükse de , ev ve işyeri sahiplerinin yüzünü güldürüyor. Ancak güneş panelleri kurulurken birkaç detay gözden kaçırılmaktadır. Güneş paneli kurulumunda kuşların istilası ve göç eden canlılar olduğu unutuluyor. Kuşlar güneş panellerinin üzerine konma ve tüneme işlemini gerçekleştirebiliyorlar. Dışkıları ile güneş panellerinin bazı bölümlerine zarar verebiliyorlar. Kuşların güneş panellerine verdikleri hasarı ve etkili güneş paneli kurulumu ve kuşlardan korunması hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Güneş Panellerinin Faydaları

Birçok firma karbon izlerini azaltmaya odaklanmışken, ( Ör:  Google 2007’den bu yana karbon nötr olarak hizmet vermektedir )  fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltmanın yollarını bulmalıyız. Güneş panelleri tam da bunu yapmanın harika bir yoludur. Güneş panelleri, güneş ışınlarından enerji toplayarak evlerimizde ve iş yerlerimizde kullanabileceğimiz güce dönüştürmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Güneş panelleri, çevreyi korumamıza yardımcı olmanın yanı sıra, mülk sahiplerinin uzun vadede enerji maliyetlerinden büyük tasarruf etmelerine yardımcı olabilir. Yıllık enerji maliyetleri binlerce türk lirasını bulabilir ve bu da büyük bir mali yük oluşturur. Ülkenin birçok yerinde ılık, güneşli bahar günlerinde güneş panelleri, ortalama ev kullanımından daha fazla enerji üretebilir. Bu güç, kamu hizmeti şirketlerine geri satılabilir. Güneş panelleri kurduğunuzda da vergi kredisi alabilirsiniz. Bazı şehir ve kasabalarda, mülkünüzü güneş enerjisiyle donatmak için bir teşvik olarak bir indirim alabilirsiniz. Mülkün yeniden satış değerine büyük bir miktar eklediğiniz gerçeğinden bahsetmiyorum bile.

Sonuç olarak, güneş panellerinin tonlarca faydası vardır. Ancak bu ödülleri toplamak için panellerinize özen göstermeniz ve gelecek yıllar boyunca çalışacaklarından emin olmanız gerekir. Bu, güneş paneli kurulum koruması için bir planla başlar. Panellerinizin yüzeyini de yılda en az bir kez kapsamlı bir temizlik yapmanız gerekecek. Ayrıca, her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için onları kontrol ettirin. Kuşların yıkıcı gücüne dikkat etmenin bu kadar önemli olmasının bir nedeni de budur. Sonuçta, yatırımınızı boşa harcamak istemezsiniz!

Kuşlar Güneş Panellerine Nasıl Zarar Verebilir?

Çatıdaki güneş panellerinde tüneyen kuşlar

Güneş panelleri olan bir çatıya yerden baktığınızda panellerin düz durduğunu ve doğrudan binanın üzerinde olduğunu düşünebilirsiniz. Gerçekte, bir dizi platform üzerinde hafifçe yükseltilirler. Bu platformların çatınız ile kurulu paneller arasında oluşturduğu alan sadece birkaç santimdir. Bu, kuşların yuvalarını inşa etmeleri için yani, zarar vermeye başlayana kadar tamamen güvenli ve rahat bir yer yaratır.

Kuşların panellerinize ve çevredeki alanlara zarar verme yollarından birkaçı;

  • Dışkı ve Yemek Artığı Bırakırlar: Güneş panelleri çoğu durumda çatıdan sadece birkaç inç yukarı kaldırıldığından, altlarını temizlemek zor olabilir. Kuşlar enkaz ve pislik bırakır. Kuş pislikleri oldukça asidik olduğu için düzgün temizlenmediğinde zarar verebilir. Dışkılar ayrıca hastalık taşır ve kuruduklarında solunum problemlerine neden olabilir.
  • Yuvalar Diğer Zararlıları Çeker: Kuşlar içeri girdiğinde, diğer yıkıcı yaratıklar da hoş karşılanabilir. Siz farkına bile varmadan, telleri çiğneyen sincaplara ve kovan yapan arılara sahip olacaksınız. Çiğnenmiş elektrik telleri yangın gibi başka sorunlara da yol açabilir.
  • Panellerinizin Verimliliğini Azaltabilirler: Güneş panelleri en iyi şekilde temiz olduklarında ve tamamen güneşe maruz kaldıklarında çalışırlar. Kuşlar doğrudan panellerin üzerine tüneyebilir ve üzerlerinde dışkı ve pislik bırakabilir. Panellerin yüzeyini temizlemek, altlarını temizlemekten daha kolaydır. Ama yine de çok sık yapmak istemeyeceğiniz bir iş olduğuna hem fikiriz.

Kuşlardan bulaşabilecek Zoonotik Hastalıkları İncelemek İçin TIKLAYIN

Kuş yuvalarının belirtilerini fark ederseniz, istiladan kaçınmak için adımlar atmak en iyisidir. 

" Önceliğimiz bu sevimli canlıların zarar görmeden, daha mutlu olacakları doğal yaşam alanlarına taşınmalarında yardımcı olmaktır. Kuş Kontrol Ürünlerimiz 2008 yılından bu yana göç eden kuşların elektrik telleri, fabrika atıkları, bilinçsiz insanların zarar vermeleri yüzünden çoğu zaman ölümle sonuçlanan tehlikeleri %70 azaltmış bulunuyoruz. "


Güneş Paneli Kurulum Koruması ile Kuşların Güneş Panellerinizde Yuva Yapmasını Önleyin

Güneş panellerinize çok para harcadınız, bu nedenle güneş paneli kurulum koruması önemlidir. Bir güneş panelinin altındaki boşluk, bir kuşun habitatına uygun ideal bir yuvadır. Bu nedenle, mülkünüzün geri kalanını onlar için daha az çekici hale getirmeye çalışmalısınız. Yiyecek ve su kaynaklarını uzaklaştırın ve bahçenizdeki çöpleri temizleyin. Ayrıca kuşların yuva yapmak için kullanabilecekleri malzemelere dikkat edin.

Güneş Paneli İçin Kuş Kovucu Ürün Çeşitleri Nelerdir ?

Firmamız Beyazgül GROUP olarak sizleri kuş kovma yöntemlerinin en etkilisi olan dört olağanüstü kuşkonmaz bariyer seçeneği sunar. Size en uygun ürünü seçenebilirsiniz.

Plastik Kuşkonmaz Bariyer 3D Model ( 42 Dikenli ) ; Ürün 50 CM Uzunluğunda, 15 CM Genişliğindedir. Yüksekliği 11.5 CM’dir. Diken sayısı 42 adettir. Genellikle enerji nakil hatlarında, leyleklerin yuva yapıp elektrik yüzünden telef olmalarını önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Ev ve işyeri kullanımına da uygundur. Diken sayısının en yüksek adete sahip olması nedeni ile en etkili üründür. Siyah ve Şeffaf renklerde üretilmektedir.

Plastik Kuşkonmaz Bariyer 2D Model ( 28 Dikenli ) ; Ürün 50 CM Uzunluğunda, 15 CM Genişliğindedir. Yüksekliği 11.5 CM’dir. Diken sayısı 28 adettir. Genellikle bina çatılarında, pencere önlerinde, balkonlarda ve su oluklarında kullanılmaktadır. Diken sayısını en düşük adete sahip olması nedeni ile ev, işyeri kullanımına daha uygun bir üründür. Siyah ve Şeffaf renklerde üretilmektedir.

Plastik Kuşkonmaz Bariyer 1D Model ( 32 Dikenli ) ; Ürün 50 CM Uzunluğunda, 15 CM Genişliğindedir. Yüksekliği 11.5 CM’dir. Diken sayısı 32 adettir. Ekonomik fiyatı ile genel olarak yüksek metrajlı havalimanı, fabrika, depolama tesisi gibi alanlarda tercih edilmektedir. Şeffaf, Siyah ve Gri renkli üretilmektedir.

Paslanmaz Çelik Kuşkonmaz Bariyer ( 32 Dikenli ) ; Ürün 50 CM Uzunluğunda, 15 CM Genişliğindedir. Yüksekliği 11.5 CM’dir. Diken sayısı 32 adettir. Yüksek fiyatı ile genel olarak AVM, Otel, Elektrik Direkleri gibi alanlarda tercih edilmektedir. Polikarbon taban üzerine çelik dikenler uygulanmıştır.

Doğru Kuş Kontrolü ile Yatırımınızı Koruyun

Önleyici tedbirler almak her yuvayı engelleyemez ve her kuşu uzaklaştırmaz. Ama neyse ki, güneş paneli kurulumunuzun etrafındaki kuş popülasyonlarını kontrol etmek için birkaç yöntem kullanabilirsiniz. Güneş panelleri kurarken, aynı zamanda bazı kuş kontrol önlemlerinin kurulması akıllıca bir fikir olabilir.

Örneğin, bir güneş paneli koruma kiti takması için bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Bu kit, panellerinizi yıkımdan korurken kuşların panellerinizin altına girmesini önleyecek kuşkonmaz dikenleri içerir. En iyi yanı, bu kuş dikeninin yerden zar zor görülebilmesidir, bu nedenle göze batan bir şey yaratmayacaktır.

Sizlerin güneş panelleri büyük bir yatırımdır ve gelecek yıllar boyunca çalışacaklarından emin olmak istersiniz. Sonuçta, enerji maliyetlerinden tasarruf etmenize ve çevremizi korumanıza yardımcı olabilirler. Elbette bu, panellerinizi olası zararlardan korumak anlamına gelir. Güneş paneli kurulum koruma kiti ile istenmeyen yuvaları önleyebilirsiniz. Bununla birlikte, hala kuş sorunlarınız varsa, kuş dikenlerini uygulamak sizler için en etkili çözüm olacaktır. Bunlar kesinlikle evinizin yuva yapan kuşlara daha az çekici görünmesini sağlayacaktır!

İhtiyacınıza Uygun Kuş Kontrolleri İçin Uzman Yardımı

Hangi ürünün sizin durumunuza en uygun olacağından emin değilseniz, Beyazgül Group Kuş Kontrol Sistemleri alanında 8 yılı aşkın bir deneyime sahiptir. Ürün seçimi, kurulumu ve temizliğinde size yardımcı olabiliriz. Katalog, fiyatlandırma veya ürün örnekleri için bizi 0 (553) 859-59-59 numaralı telefondan arayın ya da plastikkuskonmaz @ gmail.com adresinden bize e-posta gönderin. 

BARKODU OKUTARAK BİZLER İLE İLETİŞİME GEÇİP HIZLICA SİPARİŞ VEREBİLİRSİNİZ

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın